Projekti knjižnice 2016./2017.

Projekti knjižnice 2022./2023.

Projekt - Voće i povrće moga kraja

Ostale aktivnosti

Godina čitanja: knjižničari su ostvarili projekt na razini školskih knjižničara Hrvatske i zajedničkoj web-stranici, na kojoj je također i doprinos knjižnice OŠ Đurmanechttps://sites.google.com/view/skolskek-u-godinicitanja/vijesti-iz-%C5%A1kolskih-knji%C5%BEnica

Tim povodom tiskana je i brošurahttps://www.azoo.hr/app/uploads/2022/02/Godina-%C4%8Ditanja-u-%C5%A1kolskim-knji%C5%BEnicama.pdf

Projekti knjižnice 2022./2023.

Istraživački rad - Čitalačke navike učenika OŠ Đurmanec 2022./2023. (prilog)

KIMOO:

1. RAZRED

Tema: Knjižnica – mjesto poticanja čitalačke i informacijske pismenosti

Ključni pojmovi: školska knjižnica, školski knjižničar, slikovnica, knjiga

Obrazovna postignuća: upoznati knjižnični prostor i školskoga knjižničara, izvore znanja i čemu oni služe; naučiti posuđivati, čuvati i vraćati knjige na vrijeme; razvijati sposobnost promatranja, zapažanja i slobodnog iznošenja vlastitog mišljenja; razlikovati knjižnicu od knjižare.

2. RAZRED

Tema: Dječji časopisi

Ključni pojmovi : poučno-zabavni list, mjesečnik, naslovnicarubrika

Obrazovna postignuća : prepoznati i imenovati dječje časopise; razlikovati dječji tisak od dnevnog tiska i časopisa; prepoznati rubriku i odrediti poučava li nas ili zabavlja; razlikovati časopise prema vremenu izlaženja; čitati dječje časopise.

Pismena priprema nastavne jedinice se nalazi u prilogu.

3. RAZRED

Tema: Korištenje enciklopedije

Ključni pojmovi: enciklopedija, sadržaj, kazalo

ISHODI UČENJA: prepoznati vrstu enciklopedije, naučiti se služiti pomagalima koja se nalaze u enciklopedijama, razlikovati bitne od nebitnih informacija, vježbati usmenu prezentaciju rezultata istraživanja.

Pismena priprema nastavne jedinice se nalazi u prilogu.

Tema: PUT OD AUTORA DO ČITATELJA

Ključni pojmovi: knjiga, autor, ilustrator, prevoditelj

Obrazovna postignuća: imenovati osobe koje su važne za nastanak knjige; prepoznati dijelove knjige ( naslovna stranica, sadržaj, bilješka o piscu, izdanje, nakladnik); znati pronaći podatke u knjizi; samostalno čitati književno-umjetničke tekstove.

4. RAZRED

Tema: Referentna zbirka ili priručnici

Ključni pojmovi: enciklopedija, leksikon, rječnik, pravopis, atlas

Obrazovna postignuća: poznavati referentnu zbirku i načine njezine uporabe u svrhu proširivanja znanja; prepoznati referentnu zbirku na različitim medijima; znati pronaći, izabrati te primijeniti informaciju.

Tema: KNJIŽEVNO-KOMUNIKACIJSKOINFORMACIJSKA KULTURA

Ključni pojmovi: književno-umjetnička djelaznanstveno-popularna i stručna literatura, čitalačka kultura

Obrazovna postignuća: razlikovati književni tekst od znanstvenopopularnog i stručnog; osjećati ljepotu književne riječi i spoznati njezinu vrijednost u životu čovjeka; služiti se znanstveno-popularnim tekstom.

5. RAZRED

Tema: Organizacija i poslovanje školske knjižnice

Ključni pojmovi: signatura, autorski i naslovni katalog

Obrazovna postignuća: učenik zna pronaći knjigu na polici uz pomoć signature; zna objasniti kataložni opis i pronaći knjigu u knjižnici  uz pomoć knjižničnoga kataloga; za svoj upit zna se obratiti i gradskoj/narodnoj knjižnici.

6. RAZRED

Tema: Mrežne stranice (Internet) i UDK

SAMOSTALNO PRONALAŽENJE INFORMACIJA

Ključni pojmovi: uvod u UDK , popularno-znanstvena i stručna literatura

Obrazovna postignuća: razumjeti sustav Univerzalne decimalne klasifikacije kojom se klasificiraju  znanstveno-popularna i stručna djela i prema njoj znati pronaći knjigu u bilo kojoj knjižnici; služiti se katalozima i bibliografijama pri pronalaženju informacija za potrebe problemsko-istraživačke i projektne nastave.

PREDMETNICA – put do informacije

Ključni pojmovi: katalog, predmetnica, zbirke u knjižnici

Obrazovna postignuća: samostalno rabiti predmetnicu, izabrati tehnike rada, načine pretraživanja i  izvore informacija za rješavanje problemsko-istraživačkih zadaća.

7. RAZRED

Tema: Referentna zbirka na različitim medijima i Mjesec knjiga i knjižnica

Tema: Časopisi na različitim medijima

Tema: Pravilna prehrana i tjjelovježba / Poremećaji prehrane - u sklopu projekta Vrtim Zdravi Film

ČASOPISI na različitim medijima

Ključni pojmovi :  tiskani i elektronički časopis, autorstvo, citat

Obrazovna postignuća: izabrati i uporabiti podatke iz različitih časopisa pri oblikovanju informacija; znati citirati, pronaći citat i uporabiti ga; usvojiti citiranje literature pri izradi referata ili zadaća istraživačkog tipa; razumjeti  važnost i svrhu pravilnog citiranja literature u tijeku pisanja samostalnog rada; usvojiti pojam autorstva (poštivati intelektualno vlasništvo u uporabi i kreiranju informacija).

ON-LINE KATALOZI

Ključni pojmovi: e-katalog ili on-line katalog

Obrazovna postignuća: pretraživati fondove knjižnica putem e kataloga; znati pronaći odgovor na pitanje ima li određena knjižnica neku jedinicu knjižnične građe,  koliko ih ima i koji im je trenutačni status; samostalno uočiti koje knjige nekog autora ima knjižnica; pretraživati pomoću UDK oznake i pomoću predmetnice; prepoznati školsku knjižnicu kao dio globalne informacijske mreže te vrijednost kvalitetne informacije u svakodnevnom životu.

8. RAZRED

Tema: U potrazi za knjigom (Online katalozi i Sustav i uloga pojedinih vrsta knjižnica)

Ključni pojmoviNacionalna i sveučilišna knjižnica, narodna, specijalna i školska knjižnica; on-line katalog i on-line informacija

Obrazovna postignuća: razumjeti sustav i poslovanje pojedinih vrsta knjižnica u RH i u svijetu; znati samostalno pretraživati fondove knjižnica e-katalogom radi pronalaženja jedinica knjižne građe ili izvora informacija za samostalnu izradu  učeničkog rada.

« Ožujak 2024 »