VLAK JE UVIJEK BRŽI - OŠ Đurmanec

Autor: Vlatka Antolić, 15. 12. 2014.

„Kad idem preko štreke, gledam preko pruge“

U povodu otvaranja za promet pruge Đurmanec - državna granica sa Slovenijom, djelatnice Ravnateljstva Ureda Uprave HŽ Infrastrukture u petak  12. prosinca 2014.  u Osnovnoj školi Đurmanec organizirale su sa djecom od prvih do četvrtih razreda akciju Vlak je uvijek brži, kako bi ih upozorili na vlakove koji počinju voziti po toj pruzi od 14. prosinca.

U razgovoru sa   82 djece približena im je opasnost od hodanja uz prugu i prijelaza preko pruge, jer većina njih, da bi došla u školu, mora prijeći prugu na ŽCP-u osiguranom prometnim znacima, znakom „Stop“ i „andrijinim križem“ i još preko ceste koja ide paralelno s prugom.

Kroz razgovor djeca su pokazala visoku svijest o opasnostima koje vrebaju uz prugu, bez obzira na to što su od svog rođenja navikli šetati prugom, ići u školu prugom, igrati se na pruzi i prelaziti prugu bez većeg opreza, jer su znali da prugom neće naići vlak.

Male stanovnike  Đurmanca i okolice roditelji i učiteljice već su pripremili djecu za nove okolnosti prometovanja vlakova po nekada „mrtvoj“ pruzi pa nam je jedan dječak rekao:

• Mama i tata su me upozorili na to da kada idem preko  štreke pogledam lijevo i desno preko pruge, uvjerim se da nema cuga i onda prijeđem na drugu stranu.

Sa djecom se razgovaralo i o opasnostima koje nosi igra uz prugu, penjanje na vagone, razgovaralo se o bontonu ponašanja  na kolodvoru i u vlaku,  a posebna pažnja dana je na opasnosti nošenja slušalica u prometu.

Tekst: Vlatka Škorić

Foto: Sanja Paić