PROJEKT- "ŠTEDNJOM DO BOLJEG SUTRA"

Autor: Vlatka Antolić, 8. 11. 2012.

30.10.2012. ODRŽAN JE POHVALAN PROJEKT VEZAN UZ DAN ŠTEDNJE

*U PROJEKTU SU SUDJELOVALI SVI UČENICI OD 1. - 8. RAZREDA.

Cilj projekta je bio izgradnja svijesti o važnosti štednje te poticanje na razmišljanje o tome kako i na čemu sve možemo štedjeti.

Održane su razne radionice, a svima je cilj bio jednak: osvijestiti učenike o problemu prevelike potrošnje, naučiti ih kako se sve može štedjeti i kako to koristiti u svom domu.

Naučili su da postoje: materijalne, novčane, kolektivne, dobrovoljne i prisilne štednje.

Zbog njena velikog značenja za društvo svaka zemlja vodi brigu o štednji, osniva za to posebne ustanove, različitim mjerama potiče stanovništvo da štedi i brine se da uštede budu racionalno iskorištene. Gomilanjem mnogobrojnih sitnih štednih uloga prikupljaju se velika novčana sredstva, koja se mogu iskoristiti za postizanje krupnih ekonomskih ili drugih društvenih ciljeva.

RADIONICE:

1. - 4. razred - "Parlaonicom do štednje", "Kako štedjeti", "Kasice u našem domu", "Štednja u bankama"

Učenike je posjetila i službenica banke koja je objasnila vrste i ciljeve štednje.

Na kraju su učenici napravili plakat, mape i kasice od glinamola.

Učenici 3. razreda su donjeli kasice koje se u njihovom kućanstvu koriste već godinama.

5.  i 6. razred - "Igrokaz o štednji", "Priča o Edwardu"

Na satu razrednika, 5. razredi, izmislili su priču o jednom dječaku koji je na teži način naučio da u životu treba štedjeti ako nešto želiš postići u budućnosti.

Učenici 5. i 6. razreda zajednički su osmislil odličan igrokaz kojim su pokazali da ozbiljno shvaćaju mjereštednje.

7. razred - "Rep o štednji", "Valute"

Uz "repanje" o štednji, učenici su (na satovima njemačkog jezika) naučili kakve se sve valute koriste u svijetu i koja je njihova vrijednost.

8. razred - "Štednja i mi"

Istraživanja su učenici provodili cijeli mjesec listopad, koristili su se internetom, pratili tisak i druge medije, gledali filmove i sl., a u projekt su uključili roditelje i rodbinu.

Na kraju tjedna, učenici su prezentirali svoje uratke po skupinama.