Digitalni znalci

Autor: Vlatka Antolić, 20. 12. 2023.

Ove školske godine u našoj školi djeluje izvannastavna aktivnost Digitalni znalci pod vodstvom pedagoginje Valentine Pavić i učiteljice Informatike, Ljiljane Herceg. Grupu pohađaju učenici 7. razreda čiji je glavni cilj razvoj samosvijesti i odgovornosti u korištenju  IKT-a. Kroz niz aktivnosti kod učenika su se željeli osvijestiti obrasci vlastitog ponašanja vezanog za korištenje digitalnih tehnologija, upoznati ih sa dobrobiti korištenja IKT-a i njegovom funkcionalnom primjenom, ali i opasnosti prekomjernog korištenja IKT-a.

Također se željelo djelovati prevencijski i pružati im potporu u funkcionalnom i odgovornom korištenju IKT-a te ih poticati na razvoj zdravih životnih navika i osnaživanje u kvalitetnom kreiranju svakodnevnice.

U skladu s navedenim zadatcima, grupa je obilježila Mjesec borbe protiv ovisnosti, koji se svake godine obilježava od 15.11. do 15. 12. te je provela niz aktivnosti u obliku prezentacija, radionica, istraživačkih radova i parlaonice na temu ovisnosti o internetu, što uključuje i ovisnost o društvenim mrežama, video igrama i digitalnim uređajima općenito. Učenici su se upoznali s vrstama modernih ovisnosti, faktorima koji na njih utječu, simptomima po kojima ih se može prepoznati te posljedicama na fizičko i psihičko zdravlje.

Učenici su pomoću upitnika testirali svoju ovisnost o internetu, pisali pismo Samome sebi i potpisivali ugovor sami sa sobom o odgovornom korištenju interneta, izrađivali grafikon svjesnog praćenja korištenja mobitela na tjednoj bazi, izrađivali su plakat s aktivnostima na temu Drvo zdravlja te su za zimske praznike odlučili prihvatiti Izazov: Digitalni detox pomoću kojeg su svjesno izabrali biti  što manje za ekranom, te odabrati druge aktivnosti iz offline svijeta. O tome izazovu vodit će i dnevnik kako bi osvijestili  svoje vrijeme, kvalitetu provođenja vremena, svoje sposobnosti, interese i osjećaje.

Stoga pozivamo i sve druge zainteresirane učenike, da osmisle najmanje 5 aktivnosti bez ekrana i svjesno ih provedu razvijajući pritom samosvijest i kontrolu. Obrazac za vođenje dnevnika mogu slobodno besplatno preuzeti i koristiti.

Sukladno s važnošću problematike među mladima naše škole, ali i društva općenito, učenici ove izvannastavne grupe njome će se baviti i nakon zimskih praznika tražeći rješenja za odgovorno ophođenje s tehnologijom i njegovu funkcionalnu primjenu.

Kako nam je bilo na aktivnostima pogledajte u galeriji fotografija.

Fotografije i obrazac za vođenje dnevnika možete vidjeti na poveznici: http://os-djurmanec.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=489