Zelena čistka

Autor: Vlatka Antolić, 28. 3. 2023.

Nakon Digitalne čistke, naša škola se priključila i Zelenoj čistki!

Zelena čistka – Let’s do it Croatia! Zajednička jednodnevna akcija čišćenja, a ujedno i najveći je ekološki volonterski projekt u Hrvatskoj.

Svi lokalni napori povezani za čišće i zelenije sutra. Buđenje svijesti o stvaranju i važnosti odgovornog gospodarenja otpadom s ciljem očuvanja okoliša, prirode i planete Zemlje, koja je naše zajedničko dobro, prvi je korak na tom putu.

Svi učenici razredne nastave priključili su se ovoj akciji čišćenja. Područne škole Macelj i Hromec preuzele su čišćenje okoliša njihove škole.

Učenici 3. i 4. razreda su sa svojim učiteljicama preuzeli relaciju od škole do Veterinarske stanice, gdje su i pronašli najviše otpada. Učenici 1. i 2. razreda te PŠ Putkovec obišli su okoliš ispred i iza škole te uz vrtić i igralište. U PŠ Macelj su Globe grupa i Mali ekolozi preuzeli čišćenje uz vodstvo učiteljice Branke i Gordane te očistili čitav okoliš škole. U PŠ Hromec čistilo se ispred, iza škole te uz dječje igralište.

Iako je na prvi pogled izgledalo da nema baš smeća, sakupilo se nekoliko desetaka kilograma metalnog, plastičnog i miješanog otpada.

Ciljevi ove akcije su:

• osvještavanje o važnosti primarnog odvajanja otpada
  • okupiti volontere i organizacije u zajedničkoj akciji čišćenja
  • očistiti ilegalno odložen otpad u cijeloj Hrvatskoj
  • podignuti svijesti o stvaranju i odlaganju otpada, te važnosti očuvanja okoliša, prirode i planete Zemlje, kao zajedničkog dobra sviju
  • povezati predstavnike svih sektora  za realizaciju zajedničkog cilja, čišće Hrvatske
  • utjecati na promjenu vrste i/ili količine materijala koji se koriste za ambalažu u proizvodnji i uslugama

Zelena čistka dio je globalnog pokreta Let’s do it! i godišnjih akcija World Cleanup (Očistimo svijet), koja okuplja aktivne građane i organizacije u najvećem  volonterskom projektu u povijesti čovječanstva. Više o Let’s do it možete pročitati na LINKu.

Ovo je druga akcija čišćenja koje su organizirale stručne suradnice uz nadu da će tako potaknuti promišljanje učenika i podignuti svijest o važnosti očuvanja prirode.

Fotografije možete vidjeti u foto-galeriji škole: http://os-djurmanec.skole.hr/fotogalerija