Tjedan mozga

Autor: Vlatka Antolić, 16. 3. 2023.

U našoj školi je stručna suradnica knjižničarka s učenicima 1. i 3. razreda PŠ Putkovec obilježila Tjedan mozga obrađujući sve tri ovogodišnje teme:

• Razvoj mozga nakon rođenja
  • Stupnjevi stanja svijesti
  • Interakcija živčanog i probavnog sustava

Započeli su prezentacijama i gledanjem kratkog filma, koji su pripremili studenti Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, što je zainteresiralo učenike za detaljniju obradu razvoja mozga od samog rođenja do duboke starosti. Učenike su posebno zainteresirale "Zanimljivosti o mozgu" i razlike između muškog i ženskog mozga. Najviše ih je iznenadila povezanost živčanog i probavnog sustava, funkcioniranje mozga dok spavamo te pogrešna percepcija da je veličina mozga povezana sa stupnjevima inteligencije.

Hrvatski institut za istraživanje mozga (HIIM) Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatsko društvo za neuroznanost (HDN), kao pridruženi članovi i partneri European Dana Alliance for the Brain (EDAB) i FENS (Federation of European Neuroscience Societies) ove su godine od 13. do 17. ožujka 2023. glavni organizatori Tjedna mozga u Hrvatskoj, uz pokroviteljstvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja, Znanstvenog centra izvrsnosti za temeljnu, kliničku i translacijsku neuroznanost te Studentskog centra Sveučilišta u Zagrebu.

Ove godine posebno će biti obrađene sljedeće teme:

• Razvoj mozga nakon rođenja
  • Stupnjevi stanja svijesti
  • Interakcija živčanog i probavnog sustava

Svih ovih godina cilj je bio upoznati širu javnost sa značenjem istraživanja mozga u 21. stoljeću – Stoljeću uma.