Svjetski dan čitanja bajki

Autor: Vlatka Antolić, 28. 2. 2023.

Svjetski dan čitanja bajki obilježava se širom svijeta na dan 26. veljače.

Bajke su važne za djecu jer ih od malih nogu uče  razlikovati dobro od zla i na prihvatljiv način prenose univerzalne poruke o važnim moralnim vrijednostima: poštenju, hrabrosti, iskrenosti i dobroti.

Stoga je danas knjižničarka s učenicima 1. razreda (koji su se odazvali pozivu - PŠ Putkovec i 1. razred matične škole) obilježila taj dan čitajući im bajke. Inspiraciju je pronašla u "Naopakim bajkama" - Ivanke Borovac. Na taj način prisjetili su se starih klasičnih bajki s dozom modernizma.

Nakon čitanja uslijedio je razgovor i radionice dovršavanje crteža. U foto-galeriji možete pogledati nastale crteže!

Poveznica na crteže: http://os-djurmanec.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=467​

Bajke omogućavaju djetetu da razvija maštu slušajući o različitim osobama, dalekim prostorima i čudnovatim događajima, a što je još važnije, upoznaju djecu s osobinama opisanih likova, s njihovim međusobnim odnosima i posljedicama s kojima se oni suočavaju. Na taj način, slušajući o junacima iz bajki, djeca uče mnoge važne životne lekcije.

Čitajući bajke, kod djece razvijamo vještine slušanja, koncentracije i kreativnog mišljenja. Bajke pomažu kod obogaćivanja djetetovog rječnika i pomoću njih djeci možemo na zanimljiv način približiti svijet čitanja knjiga. Iako su bajke ponekad zastrašujuće, one malim čitateljima mogu pomoći naučiti  nositi se sa strašnim temama, a također mogu potaknuti roditelje da, dok čitaju bajke, s djecom razgovaraju o brojnim važnim temama.

„Ukoliko želite da vaša djeca budu inteligentna, čitajte im bajke. Ukoliko želite da budu još inteligentnija, čitajte im još više bajki” – Albertu Einstein.