Obavijest za roditelje i učenike - Knjižnica sjemenja - provođenje projekta

Autor: Vlatka Antolić, 6. 12. 2022.

Kao što već znate naša škola počinje s provođenjem projekta Starinske sorte u toplim gredicama koje je podržalo MZO uz financijsku potporu.

Cilj ovog projekta je razmjena starinskih sorti koje ćemo pohraniti u školskoj knjižnici, zatim izrada toplih gredica u koje ćemo saditi prikupljeno sjeme nakon procesa pripreme zemlje za sadnju. Učit ćemo o pravilnoj prehrani, zdravom životnom stilu, koristiti uzgojene plodove za pripremu zdravih obroka te naučiti kako reciklirati i pravilno kompostirati nastali otpad.

Naša škola organizirala je sakupljanje sjemena za našu novoosnovanu Knjižnicu sjemenja. Prikupio se pozamašan broj različitih sorti pa trenutno imamo preko 200 paketića spremnih za razmjenu. Zamisao je da svatko od vas donese neku sortu sjemena, ali isto tako da izabere sjeme koje mu je potrebno za obiteljski vrt i ponese ga kući.

Željeli bismo prikupiti što više različitih vrsti sjemenja i na taj način sačuvati stare sorte koje se prenašaju generacijama te ih tako sačuvati od izumiranja.

Zamisao nam je redovito prikupljati, ali  i razmjenjivati domaće sjeme koje vaše marljive obitelji sakupljaju u vlastitim vrtovima.

Ovogodišnji rekorderi u skupljanju su učenici 4. razreda s učiteljicom Mirjanom Hlupić i učenici u kombinaciji 2. i 4. razreda s učiteljicom Željkom Poslon.

Zaslužena nagrada je izlet u Krapinu gdje će se održati kino projekcija samo za njih.