Nacionalni kviz za poticanje čitanja

Autor: Vlatka Antolić, 17. 10. 2022.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja je natjecanje organizirano s ciljem da se dodatno potakne čitanje kod mladih čitatelja viših razreda osnovne škole. Realizira se putem mreže narodnih i školskih knjižnica u Hrvatskoj i u suradnji s Gradskom knjižnicom Subotica.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2022. nosi naziv Nije lako kad si mlad. Uz online izvore informacija mladi čitatelji otkrit će zanimljivosti o tri knjige:

*Končić Trlek, Elizabeta: Pošta za Li

*Pongrašić, Zoran: Krive su seka i seka

*Šojat, Ivana: Oblak čvoraka

Na završnoj svečanosti Nacionalnog kviza za poticanje čitanja javno se izvlače glavna i utješne nagrade, uz prigodan kulturni program.

Kviz je na poveznici: https://www.mhk.hr/kviz/

O knjigama (preuzeto):

1. Pošta za Li

Roman „Pošta za Li“ prati razvojni put dvanaestogodišnje djevojčice Li koja sa svojom posvojiteljicom tetom Nadom živi u Zgradi uprave, dijelu nekadašnjeg Doma za nezbrinutu djecu. Li odrasta željno očekujući svoju zamišljenu, životno važnu pošiljku, pismo ili čak paket koji bi ju mogao ojačati, objasniti joj njezin život i pružiti joj potrebnu snagu.

2. Krive su seka i seka

Kad si tinejdžer onda ne smiješ baš najpažljivije slušati što ti roditelji govore. A i ako slušaš moraš se pretvarati da ne slušaš. Moraš gledati na sve strane osim u roditelja. A ako gledaš u roditelja onda obavezno moraš kolutati očima, i napadno kimati glavom, i glasno uzdisati u smislu da da da sve sam to već milijun puta čuo. Čak i ako nisi nijednom dosad. Jer tako to ide s tinejdžerima i njihovim roditeljima.

3. Oblak čvoraka

Oblak čvoraka priča je o potrazi za vlastitim, temeljnim identitetom, za mjestom u svijetu ljudi, za snom svakog od nas koji je daleko od kolektivnog – jer, svaka ptica u jatu ima vlastitu priču, vlastiti identitet i poziv. Lucija je učenica osmog razreda koja na vlastitoj koži bolno kuša duboko ukorijenjenu „imovinsku podjelu” među djecom, opsesiju odjećom poznatih i skupih robnih marki, kao i izopćenje iz skupine „popularnih”. Usred puberteta i velikih fizičkih promjena, uz poslovičnu nesigurnost vezanu uz vlastiti fizički izgled, ona se suočava i sa strašnom, okrutnom, a zapravo tako trivijalnom podjelom na one koji imaju i one koji nemaju.