Mjesec hrvatske knjige 2022.

Autor: Vlatka Antolić, 14. 10. 2022.

Mjesec hrvatske knjige ove godine posvećen je mladima jer je upravo 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih. Stoga i tema glasi Generacija K, čime se aludira na postojeće podjele generacija (generacija Y, generacija Z…), a stavlja naglasak na dva ključna pojma – knjigu i knjižnicu. Izabran je moto Misli na sebe – čitaj!

Iako se iz knjižnica uvijek čuje glas za poticanje čitanja, tijekom tih mjesec dana, od 15. listopada do 15. studenoga koliko svake godine traje manifestacija, nastoji se još intenzivnije govoriti i na državnoj razini, ali i u lokalnim sredinama o knjizi i čitanju, a kroz raznovrsne programe knjižnice lokalno uključuju i građane. Cilj manifestacije je istaknuti iznimnu važnost knjige, ali i knjižnica kao mjesta javnog i slobodnog pristupa koja se sve više približavaju građanima.

Manifestacija je organizirana na dva „nivoa“: sa središnjim programima (program svečanog otvorenja i zatvaranja manifestacije, Nacionalni kviz za poticanje čitanja, obilježavanje Dana hrvatskih knjižnica, Čitateljski maraton, sudjelovanje na Interliberu ili program od posebnog značenja) i na lokalnoj razini, gdje svaka ustanova, gotovo uvijek knjižnica sa suradnicima i partnerima, organizira svoje programe. Takve ili slične programe knjižnice rade tijekom cijele godine, ali svakako ne u tom intenzitetu.

Programski odbor Mjeseca hrvatske knjige 2022. odlučio je da ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige bude posvećen mladima jer je upravo 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih.

U 2022. obilježavamo Europsku godinu mladih u kojoj želimo ukazati na važnu ulogu mladih u izgradnji bolje, zelenije, uključivije i digitalnije budućnosti. Europska godina mladih pruža brojne prilike za učenje, dijeljenje vizije i susrete s drugima te sudjelovanje u aktivnostima u cijeloj Europi.

Stoga su ove godine dvije stručne suradnice knjižničarke, Vlatka Antolić (OŠ Đurmanec) i Kristina Varžić (OŠ Sveti Križ Začretje), udružile svoje snage i osmislile projekt gdje će uključivati mlade u  različite aktivnosti i time ih potaknuti na promišljanje i djelovanje u budućnosti.

Kako bismo zajedno obilježili Europsku godinu mladih i Mjesec hrvatske knjige, učenici predmetne nastave su se ove školske godine uključili i u eTwinning projekt KNJIGA JE COOL.

Projekt je osmislila Jasenka Marmilić, stručna suradnica knjižničarka te je odobren od strane Nacionalne službe za podršku. Radom na projektu nastojat ćemo potaknuti mlade na aktivno korištenje knjižnice i učvrstiti pozitivan odnos prema knjizi. Uz različite aktivnosti (zajedničko čitanje, kvizovi, kreativna upotreba web alata, online susreti) istražit ćemo zašto je knjiga cool te kako nam može pomoći u usvajanju europskih vrijednosti, medijske pismenosti, odgovornom korištenju digitalnih tehnologija te poboljšanju fizičkog i mentalnog zdravlja.