Program prometne kulture za najmlađe

Autor: Vlatka Antolić, 10. 10. 2022.

U Đurmancu  je u petak (9.10.2022.) održana, šesta po redu, preventivna manifestacija pod nazivom “Program prometne kulture za najmlađe“ koja se  provodi u organizaciji Udruge Preventivni program o sigurnosti u cestovnom prometu u suradnji s tvrtkom Jumicar Hrvatska i partnerima: PU Krapinsko-zagorska, Županijsko društvo Crvenog križa Krapinsko-zagorske županije i  DVD Đurmanec. Manifestacija se održava pod pokroviteljstvom: Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, Krapinsko – zagorske županije, te općina : Đurmanec, Petrovsko, Gornje Jesenje i Radoboj. Domaćin manifestacije je bila naša škola koja je ugostila  učenike drugih razreda gostujućih osnovnih škola :  OŠ Gornje Jesenje, OŠ Antuna Mihanovića Petrovsko i OŠ Side Košutić Radoboj.

Nakon odslušanog teorijskog dijela ( u trajanju od 45 minuta) gdje su učenici kroz interaktivno predavanje učili o sigurnom ponašanju u cestovnom prometu ),uslijedio je praktični dio programa u pravim mini-električnim automobilima gdje djeca na jedinstven način uče o sigurnosti u prometu.

Pored prometnog poligona djeca su imala priliku upoznati se s policijskim vozilima i zanimanjem policajca. Na poligonu je bilo zaista bučno i glasno, a sirene su puštali vatrogasci DVD-a Đurmanec  gdje su paralelno provodili radionicu protupožarne zaštite za djecu. Mali vatrogasci imali su priliku podići se u visinu u kamionskim vatrogasnim košarama što je za njih bilo nezaboravno. Polaznike se upoznaje s važnosti zaštite od požara, opasnim aktivnostima koje mogu izazvati požar, te načinima prevencije istog. Djeci se pokazuje unutrašnjost i oprema vatrogasnog vozila, te standardna oprema vatrogasca. Nakon toga se djeci prikazuje vježba s brentačama, tj. gađanje mete vodenim mlazom. Nakon vatrogasaca, djeca su imala priliku da nauče i osnove prve pomoći u radionici Županijskog društva Crvenog križa Krapinsko-zagorske županije. Ukratko se ponavljaju brojevi hitnih službi nakon čega se učenicima postavlja pitanje o razlici između prve i hitne pomoći.

Ne sumnjamo da su mališani uživali u nastavi na otvorenom.

Detaljnije možete pronaći na linku: https://jumicar.net/os-durmanec-gosti-os-g-jesenjeos-a-m-petrovsko-i-os-s-k-radoboj/

Fotografije možete pogledati u foto-galeriji škole.