Medijska pismenost u OŠ Đurmanec

Autor: Vlatka Antolić, 26. 4. 2024.

Dani medijske pismenosti 2024. održavaju se od 22. do 28. travnja 2024., s aktivnostima i u tjednima prije i poslije toga. Ove je godine u fokusu razvoj kritičkog razmišljanja, obrazovanje o umjetnoj inteligenciji i medijska pismenost mladih.

Naša škola se priključuje obilježavanju Dana medijske pismenosti aktivnostima u školskoj knjižnici.

Medijska pismenost je ključna za život i rad u digitaliziranom svijetu koji se mijenja svakodnevno. Razvojem tehnologije, komunikacijskih i medijskih platformi javlja se potreba za kritičkim i analitičkim razumijevanjem informacija koji je sve više. Stoga nastojimo kroz razne radionice osnažiti djecu i mlade vještinama i znanjem kako bi mogli razumjeti način na koji rade mediji, razvijati kritičko mišljenje i prepoznati lažne vijesti, manipulaciju ili govor mržnje, odabrati kvalitetne sadržaje, razlikovati istinite i provjerene informacije od dezinformacija i sl.

Najmlađi učenici su upoznali medije slikovnicom „Svijet medija“ namijenjenoj djeci mlađih dobnih skupina. Susreli su se sa simbolima koje svakodnevno koriste te su prikazali svoje osjećaje koristeći digitalne alate za crtanje i bojanje.

U 2. razredu (MŠ i PŠ Putkovec) učenici su upoznali televiziju kao medij koji svakodnevno koriste i gledaju. Naučili su koja su zanimanja potrebna za stvaranje televizijskoga programa, te kako u medijima prepoznati nasilje. Razgovarali smo još i o dobnim oznakama te čemu one služe. Poseban naglasak smo stavili na „prekriveno“ nasilje u animiranim filmovima i igricama te kako postupati u situacijama kada naiđu na virtualno nasilje. Pogledali smo zajedno i jedan animirani film u trajanju od 4 minute i napravili analizu nasilnih scena koje smo tamo vidjeli. Nakon toga smo se poslužili radnim listovima koje smo preuzeli sa stranice: https://www.medijskapismenost.hr/dani-medijske-pismenosti-2024/

Radionice su imale pozitivne reakcije učenika. Obilježavanjem Dana medijske pismenosti nastojimo osvijestiti učenike o važnosti medija u našim životima, ali i ukazati na probleme s kojima se susrećemo na društvenim mrežama. Razvijamo kod njih kritičko mišljenje i odgovornost prilikom primanja različitih informacija te ih osnažujemo za korištenje medija u svakodnevnom životu.

Važan aspket obilježavanja Dana medijske pismenosti je i razvoj i objavljivanje materijala za medijsko obrazovanje. Sve o programu obilježavanja možete pročitati ovdje.