Daj svoj glas i učini nešto za nas!

Autor: Vlatka Antolić, 24. 4. 2024.

Od prošle školske godine u  našoj školi provodi se projekt „Daj svoj glas i učini nešto za nas!“ Projekt provodi Mreža udruga Zagor u partnerstvu sa Osnovnom školom Bedekovčina, Osnovnom školom Đurmanec i Osnovnom školom Stjepana Radića Brestovec Orehovički. Koordinatorica projekta u Osnovnoj školi Đurmanec je školska pedagoginja.

Projekt je financiran u okviru Erasmus+ programa kroz Ključnu aktivnosti 1 “Aktivnosti sudjelovanja mladih”., a vrijeme trajanja projekta je od 1. 1. 2023. do 30. 6. 2024.

Projekt se bavi direktnim sudjelovanjem mladih u procesima donošenja odluka. Riječ je o projektu u kojem Zagor, u suradnji sa našom školom, radi na osnaživanju učenika/ca za sudjelovanje u procesima donošenja odluka te ih motivira na aktivniju participaciju u školskoj i lokalnoj zajednici. Radi se i na informiranju i motiviranju mladih kroz edukativno informativne aktivnosti na preuzimanje uloge aktivnog građanina/ke. Također, radi se na educiranju mladih vezano uz participativan proračun i kreiranje digitalnih sadržaja. Samim time osnažuju se mladi za sudjelovanje u procesima donošenja odluka, racionalno upravljanje proračunom te kritičko razmišljanje vezano uz kreiranje kreativnih online sadržaja.

Naši su učenici sudjelovali na nekoliko radionica koje je proveo Zagor te su u sklopu projekta osmislili 3 aktivnosti za koje bi voljeli da se provedu u našoj školi. Zatim je održana simulacija izbora za sve učenike i učenice Osnovne škole Đurmanec. Učenici su mogli dati svoj glas i podržati jednu od ukupno tri predložene ideje:

1. U koš ubaci, protivnika izbaci
  2. Uređenje kreativnog kutka
  3. Voćnjak OŠ Đurmanec

Na izbore je izašlo ukupno 184 učenika/ca koji su s veseljem došli podržati ovu aktivnost. Nakon izbora su prebrojani glasovi te je proglašena pobjednička ideja „Uređenje kreativnog kutka“.

Sada nam slijedi provedba pobjedničke ideje u djelo – jedan kutak naše škole uredit ćemo za učenike kako bi im u školi bilo ljepše i ugodnije.