Obilježavanje Svjetskog dana osoba s Down sindromom u Đurmancu i Maclju

Autor: Vlatka Antolić, 21. 3. 2024.

Down Syndrome International službeno je odredio 21. ožujka kao Svjetski dan osoba s Down sindromom. Datum simbolizira tri reprodukcije 21. kromosoma, što je glavno genetsko obilježje osoba s Down sindromom.

Cilj obilježavanja Svjetskog dana Down sindroma je podizanje svijesti i razumijevanje Down sindroma, kao i pitanja vezanih uz mobiliziranje podrške i priznavanje dostojanstva te prava i dobrobiti za osobe s Down sindromom.

Pokažite podršku

Simbol Dana sindroma Down su rasparene šarene čarape jer predstavljaju različitost, a nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u društvo. Neka različitost bude naša snaga i naše bogatstvo!

Učenici 1. razreda MŠ Đurmanec su tom prigodom posjetili knjižnicu i tamo slušali priču Ivane Guljašević Kuman: Čarapojedac. Nakon toga je uslijedio razgovor o djeci suncokretima i crtanje šarenih čarapa što je bio naš doprinos podršci osobama s Down sindromom. Isto tako, prvašići nisu zaboravili obuti šarene čarape i na taj način su pokazali da im je stalo te da podržavaju različitost.

Učenici i djelatnici PŠ Macelj su također današnji dan posvetili obilježavanju tog Dana na način da su svi stavili šarene čarape i na satovima hrvatskoga jezika razgovarali o važnosti obilježavanja DSI.

Danas su mogućnosti i prilike za oboljele od Downovog sindroma daleko veće nego što je to bilo u prošlosti. Osobe s Down sindromom mogu voditi normalan život, obrazovati se, raditi, baviti se sportom, sklapati veze, imati djecu i voditi samostalan život, međutim u sve moraju uložiti dodatni napor i suočiti se s dodatnim izazovima.