Dan sigurnijeg interneta

Autor: Vlatka Antolić, 7. 2. 2024.

Dan sigurnijeg Interneta  , globalna je inicijativa koja se obilježava svake godine, drugog dana u drugom tjednu veljače. Ta se manifestacija odvija u preko 140 država svijeta s ciljem promicanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja tehnologije.

Ovogodišnji Dan sigurnijeg interneta obilježavamo 06. veljače 2024. godine pod sloganom „Gejmaj sigurno – zajedno za bolji Internet“.  Ovu priliku iskoristili su i učenici naše škole, koji su na satovima Informatike i u školskoj knjižnici razgovarali o sigurnosti na internetu, mogućim prijetnjama i načinima zaštite.

Učenici nižih razreda su sudjelovali u radionicama kojima je bio cilj pronaći alternativne aktivnosti za provođenje slobodnog vremena (edukativni materijali Centra za sigurniji internet). U sklopu projekta Budi internet genijalac odradili smo lekciju Cool je biti dobar pomoću aktivnosti "Kako riječi mogu promijeniti sliku". Učenici su na taj način naučili da značenje proizlazi iz kombinacije slika i riječi te kako biti odgovoran stvaratelj medijskog sadržaja.

Učenici 5. razreda rješavali su upitnik o sigurnosti na internetu, čitali su brošuru Vodič za siguran Internet i nepromišljene surfere koju im je namijenila Hrvatska regulatorska agencija, pričali su o svojim iskustvima u online svijetu, a na kraju su znanje provjerili i u igri Escape room.

Učenici šestih razreda razgovarali su o videoigrama i vremenu koje provode tijekom igranja. Cilj radionice bio je razviti svijest o rizičnim ponašanjima u video igrama te potaknuti razvoj odgovornih navika igranja. Učenici su kroz timski rad i natjecateljski duh skupljali bodove tražeći rješenja za određenu situaciju u gejmanju.

Učenici 5. do 8. razreda (u sklopu Medijske skupine) sudjelovali su u radionicama sigurnosti na internetu kojima je bio cilj argumentiranje potrebe za sigurnijom i odgovornijom upotrebom suvremenih informacijskih tehnologija. Prije provedene radionice, učenici su pogledali kratak film "My friend Frank".

U sklopu eTwinning projekata, učenici su napravili brošuru o sigurnosti na internetu te nekoliko prigodnih plakata.

Nadamo se da će učenici nakon provedenih radionica prepoznati i prakticirati odgovorne navike igranja i korištenja interneta.

Fotografije možete pogledati na poveznici: http://os-djurmanec.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=492