Mjesec borbe protiv ovisnosti (15.11.-15.12.)

Autor: Vlatka Antolić, 22. 12. 2023.

Mjesec borbe protiv ovisnosti  u Republici Hrvatskoj obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Svake godine u navedenom razdoblju obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti.

Ove nastavne godine obilježili smo Mjesec borbe protiv ovisnosti raznim aktivnostima. U svim razrednim odjeljenjima od 1. do 8. razreda provedena je radionica na temu Drva zdravlja kako bi se učenike potaknulo na kvalitetno provođenje slobodnog vremena.

Za učenike 7. razreda organizirano je predavanje djelatnica Obiteljskog centra koje su s učenicima razgovarale na temu prevencije te ih upoznale s opasnostima koje sa sobom donosi prekomjereno korištenje mobilnih uređaja i koja su pravila ponašanja na društvenim mrežama. Učenici 7. razreda pokazali su svoje znanje o opasnostima sredstava ovisnosti na kvizu. S učenicima 8. razreda održana je pedagoška radionica se na temu alkohola i kako on utječe na zdravlje i naše cjelokupno funkcioniranje. Izvannastavna grupa „Moj online i offline svijet“ je obilježila Mjesec borbe protiv ovisnosti nizom aktivnosti u obliku prezentacija, radionica, istraživačkih radova i parlaonice na temu ovisnosti o internetu, što uključuje i ovisnost o društvenim mrežama, video igrama i digitalnim uređajima općenito. Učenici su se upoznali s vrstama modernih ovisnosti, faktorima koji na njih utječu, simptomima po kojima ih se može prepoznati te posljedicama na fizičko i psihičko zdravlje.

Navedene aktivnosti poduzimaju se kako bi se podigla razina svijesti učenika o ovom problemu te kako bi se zajedničkim naporima pridonijelo ostvarivanju zajedničkog cilja učinkovite borbe protiv svih oblika ovisnosti našem društvu.

Pedagoginja, Valentina Pavić