Raspored informacija

DJELOTVORNA I NEDJELOTVORNA PONAŠANJA

Autor: Vlatka Antolić, 5. 12. 2007.

DJELOTVORNA I NEDJELOTVORNA PONAŠANJA

voljenje

prijateljevanje

odobravanje

Pregovaranja i kompromisi često nam ostaju jedina djelotvorna ponašanja kad djeca čine ono što nam se ne sviđa. Djeca koja nas vole gotovo uvijek će biti spremna činiti kompromis i prihvatiti razumnu kontrolu ako roditelj odvoji vrijeme i potrudi se sporazumjeti o razlikama. Važno im je objasniti što želimo i shvatiti razloge za ono što oni žele.

Kako djeca, u usporedbi s roditeljima, ima malo stvarne moći, njihova borba obično poprimi neki posredniji oblik (povlačenje, depresiranje, neposluh, psihosomatska oboljenja, loše društvo, pup)

Moramo biti svjesni da nitko ne može napredovati na putu koji nije njegov. A svako dijete ima svoj put. Nemojmo zaboraviti da djeca i mladi trebaju, očekuju i traže pomoć, a ne nametanje.