2007-11-20 00:00:00

16. STUDENI - MEĐUNARODNI DAN TOLERANCIJE

 

 Prigodnim plakatom, u sklopu izvannastavnih aktivnosti, obilježili smo Dan tolerancije u OŠ Đurmanec.

tolerare = ponositi, trpjeti i uvažavati tuđe mišljenje i uvjerenje.

STUP       STUPANJ TOLERANCIJE

      Snošljiv odnos prema drugom živom biću pogoduje preživljavanju obje jedinke pa je stoga vjerojatno      da LJUDSKA VRSTA ima ugrađenu sklonost za snošljivo i nesnošljivo ponašanje.                             

   To znači da oba ponašanja može podjednako lako i brzo naučiti i usvojiti pa su stoga odgajatelji djece odgovorni za stupanj tolerancije ili netolerancije koji pokazuju njihova djeca. 

Oo   ODGOJ ZA NENASILJE I TOLERANCIJU TREBA POČETI OD PRVOG DANA ŽIVOTA SVAKOG ŽIVOG BIĆA

 

 e         Tolerancija različitosti u obitelji, koju djeca (na prvom mjestu) uče od ponašanja vlastitih roditelja, uključiti će postupno i ljude, stvari i ideje izvan obitelji.

 

     TOLERANCIJA NIJE KONAČNI CILJ ODGOJA ZA NENASILJE, VEĆ            SREDSTVO IZGRADNJI NENASILNOG DRUŠTVA KOJE NE ODOBRAVA I NE DOZVOLJAVA NASILJE I PRISILU.

 

         Upoznajući druge ljude, razumijevajući drugačije vrednovanje stvarnosti (od našeg     svakidašnjeg) postajemo bogatiji jer to znanje doprinosi da bolje razumijemo i sami sebe.

  

UNESCO je dao definiciju za toleranciju i ona glasi u cijelosti ovako!

 TOLERANCIJA  

 1.1  Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi. Ona je zasnovana na znanju, otvorenosti, komunikaciji i slobodi mišljenja, savjesti i uvjerenju. Tolerancija je harmonija u različitostima. To nije samo moralna dužnost, to je također politički i zakonit zahtjev. Tolerancija, vrlina koja mir može učiniti mogućim, doprinosi mijenjanju kulture rata u kulturu mira.

 1.2  Tolerancija nije koncesija, dobrodušnost ili popustljivost. Tolerancija je iznad svega aktivan stav potaknut priznanjem univerzalnih ljudskih prava i fundamentalna sloboda drugih. Nikako se ne može koristiti kao opravdanje za kršenje fundamentalnih vrijednosti. Tolerancija treba da je primjenjiva od pojedinaca, grupa i država.

 1.3  Tolerancija ja odgovornost koja nosi ljudska prava, pluralizam (uključujući kulturni pluralizam), demokraciju i vladavinu zakona. Ona uključuje odbacivanje dogmatizma i apsolutizma i potvrđuje standarde postavljene u međunarodnim instrumentima ljudskih prava.

 1.4  Dosljedno poštovanje ljudskih prava - biti tolerantan - ne znači toleriranje socijalnih nepravdi ili odbacivanje ili slabljenje tuđih uvjerenja. To znači biti slobodan, čvrsto se držati svojih uvjerenja i prihvatiti da se i drugi drže svojih. To znači prihvaćanje činjenice da ljudska bića, prirodno različita u svojim nastupima, situacijama, govoru, ponašanju i vrijednostima, imaju pravo da žive u miru i da budu kakvi jesu. Također znači da se nečija viđenja ne nametnu drugima.


Osnovna škola Đurmanec