"O nekim susretima konačnog i beskonačnog"

Autor: Vlatka Antolić, 26. 3. 2018.

Ove školske godine predstavljena je nova aktivnost Hrvatskog fizikalnog društva „Inkulturacija znanosti u društvo“. U sklopu te aktivnosti, kroz formu znanstveno-popularnog predavanja, 20. ožujka 2018. ugostili smo doc.dr.sc. Ivicu Martinjaka s Fizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Našeg gosta pozdravila je u ime ravnatelja, djelatnika škole i učenika, učiteljica fizike Ružica Novak te najavila predavanje „O nekim susretima konačnog i beskonačnog“.

Kroz priče o broju „pi“ u fizici, koja je kroz stoljeća znanstvenicima zanimljiva, o čudnim „fraktalima“, koje možemo i likovno prikazati, te o Albertu Einsteinu, koji priznaje svoje „pogreške“,  oko pedesetak učenika od 5. do 8. razreda, slušalo je profesora Martinjaka i odgovaralo na njegova pitanja. Pitanja za profesora bilo je i od strane učenika. Svi su dobili „prave“ odgovore.

Na kraju smo zahvalili profesoru Martinjaku na dolasku i zanimljivom predavanju … i potrčali na autobus.

Ipak, nisu svi otišli... Pedagoginja Marija Gmajnić i učiteljica fizike našeg su gosta upoznale i sa školom i s aktivnostima naših učenika. Profesor Martinjak je na odlasku komentirao kako su učenici dobri jer su aktivno sudjelovali tijekom njegova predavanja.

Hvala Vam profesore.

Priredila Ružica Novak