Terenska nastava - Radoboj

Autor: Vlatka Antolić, 23. 5. 2017.

U petak, 19.05.2017. učenici 6.a i 6.b te učiteljice Gordana Šimunić, Nives Korbar-Hmelina i Ljiljana Borovečki-Voska sudjelovali su na terenskoj nastavi u Radoboju (CENTAR ZA PRIRODU ZAGORJE – POUČNA STAZA „PUTEVIMA ORHIDEJA“).

Od 8.30 do 10.00 h jedan razredni odjel je imao radionicu „Sjemenke orhideja“ u Centru za prirodu Zagorje (+ crtani film o orhidejama!), a drugi je bio na terenu na poučnoj stazi na Strahinjščici (radionica „Šuma – livada, usporedba biološke raznolikosti“ te nalaženje i proučavanje samoniklih orhideja, crtanje odabrane vrste ako će se stići)

U razdoblju od 10.30 do 12.00 h održane su iste radionice sa zamijenjenim razrednim odjelima.

Ciljevi:

• upoznavanje građe sjemenke orhideja
  • baratanje  jednostavnim laboratorijskim priborom i priprema jednostavnog mikroskopskog preparata
  • vježbanje rada s mikroskopom
  • razvijanje sposobnosti promatranja i uspoređivanja preparata te njihovog crtanja
  • razumijevanje uloge pojedinih dijelova sjemeki te uloge mikorize kod sjemenki orhideja
  • unapređivanje sposobnosti učenika za grupni rad i suradnju te razvijanje komunikacijskih vještina
  • poticanje istraživačke znatiželje
  • uočiti nadzemnu slojevitost šume kao posljedicu prilagođavanja živih bića životnim uvjetima
  • prepoznati osnovne biljne i životinjske vrste po nadzemnim slojevima šume (uz pomoć voditelja radionice!)
  • prepoznati osnovne biljne i životinjske vrste na livadi (uz pomoć voditelja radionice!)
  • usvojiti jednostavnu kvantitativnu metodu za utvrđivanje stupnja bioraznolikosti određenog tipa staništa (prebrojavanje vrsta na istoj površini!)
  • shvatiti da su livade staništa s iznimnom biološkom raznolikosti koja ne mogu opstati bez redovite košnje ili ispaše te da kao takve ovise o aktivnosti čovjeka, koja zbog napuštanja sela i tradicionalnog načina gospodarenja izostaje
  • obratiti posebnu pažnju na rijetke i/ili zaštićene vrste, poglavito orhideje
  • upoznati učenike s načinom zaštite staništa i pojedinih vrsta (NATURA 2000 mreža staništa i NATURA 2000 vrste, regionalni park Hrvatsko zagorje, zaštićene vrste prema Zakonu o zaštiti prirode RH, Crvene liste ugroženih vrsta)
  • umjetnički izraziti svoje doživljaje (crtanje odabrane biljne i/ili životinjske vrste)